CMA Sertifikası
Sınav Konuları
Sık Sorulan Sorular
İletişim Bilgileri
CMA Logo
Ana Sayfa

item  CMA Hazırlık Programı

item  Program Danışmanları

item  Kurumsal Katılımcılar

item  CMA Hazırlık Kaynakları

CMA Sertifikası Sık Sorulan Sorular

CMA Sertifikası nedir?
Kimler CMA Sertifikası alabilir ve hangi adımları izlemek gerekir?
CMA Sertifikası almak için toplam kaç sınava girmek gerekiyor?
Sınavlar belli bir sıra ile mi alınmalı?
Sınavlar ne zaman alınabiliyor?
Sınav süreleri nedir ve sınav formatı nasıldır?
CMA Sertifika sınavlarına başladıktan sonra bitirmek için bir süre var mı?
Sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
Sınav puanlama sistemi nasıl?
Çoktan seçmeli sınavlarda yanlış cevap doğru cevabı götürür mü?
Türkiye’de kaç CMA var? CMA Sertifikası Hazırlık Programına katılanların başarı oranı nedir?
CMA Sertifikası Hazırlık Programı ne zaman başlıyor? Programa kimler katılıyor?
CMA Sertifikası Hazırlık Programı eğitimleri nerede ve ne zaman verilecek?
CMA Sertifikası Hazırlık Programına katılmak için ne yapılması gerekiyor?
CMA Sertifikası Hazırlık Programının eğitmenleri kimler olacak?
CMA Sertifikası dışında Türkiye'de başka uluslararası programlar yürütülüyor mu?


CMA Sertifikası nedir?
CMA (Certified Management Accountant), Institute of Management Accountants (IMA) tarafından verilen, yönetim muhasebesi ve finans alanında uluslararası tanınırlığı olan profesyonel yetkinlik sertifikasıdır.

CMA sertifikası, kurumsal finans yönetimi ve yönetim muhasebesi alanlarında bilgi yeterliliğini ölçmeye ve belgelemeye yönelik uluslararası nitelikte bir sertifikadır. Sınav konuları arasında bütçe yönetimi, finansal raporlama, finansal planlama, stratejik planlama, maliyet ve performans yönetimi, iç denetim, kurumsal risk yönetimi, finansal analiz, kurumsal finansman, yatırım kararları, karar verme teknikleri ve profesyonel etik yer almaktadır.

Kimler CMA Sertifikası alabilir ve hangi adımları izlemek gerekir?
4 senelik üniversite mezunu, mali işler, finansal yönetim veya muhasebe/denetim alanında kesintisiz 2 sene iş deneyimine sahip olan ve sertifika sınavlarını başarıyla tamamlayanlar CMA sertifikasını alabilirler.

CMA Sertifikasyonu için izlenmesi gereken adımlar; IMA ve ICMA üyeliği, sınavlara başvuru ve hazırlık dönemi, bulunduğunuz şehirdeki Prometric Test Merkezi'nde (İstanbul, Ankara, İzmir) sınavların alınması, 2 bölümün sınavlarının başarıyla tamamlanması olarak özetlenebilir. CMA sertifikasını almak için izlenmesi gereken adımları incelemek veya sınavlara başvurmak için bu bağlantıya tıklayınız.

Bunun yanı sıra, CMA Sertifika Programı sınavları, sınavlara hazırlık materyali ve CMA Turk Hazırlık Programı materyalleri İngilizcedir. Bu nedenle, sertifikasyon için en az ortanın üstü (upper – intermediate) düzeyde İngilizce bilmek ve sınavların kapsadığı konularda ingilizce terminolojiye hakim olmak gerekmektedir. Örnek CMA sınav sorularına bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İstanbul dışında yerleşik olup CMA Sertifikası almak isteyen adaylar, Gleim CMA Hazırlık Setleri ile sertifika sınavlarına hazırlanabilirler. Gleim CMA Hazırlık Setleri, gereksinimlerinize göre, kitap setleri, çoktan seçmeli ve problem çözümü (essay) soru bankası ve uzaktan eğitim uygulamalarını içeren hazırlık çözümleri sunmaktadır. Gleim CMA Hazırlık Setleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak veya sipariş vermek için bu bağlantıya tıklayınız.

CMA Sertifikası almak için toplam kaç sınava girmek gerekiyor?
CMA sertifikası için 2 sınava girmek gerekmektedir.

Sınavlar belli bir sıra ile mi alınmalı?

CMA Sertifikası için 2 sınav her hangi bir sırada alınabiliyor.

Sınavlar ne zaman alınabiliyor?
CMA Sertifika sınavlarına girmek için yılda 3 test dönemi vardır. Sınavlar bu test dönemleri içinde istenen sırada alınabilmektedir. Her yıl 1. test dönemi Ocak-Şubat, 2. test dönemi Mayıs-Haziran, 3. test dönemi ise Eylül-Ekim dönemidir. Sınavlar bu aylarda her iş günü ve Cumartesi günleri yürütülmektedir. Sınav ücreti her bir sınav girişi için 415 USD'dir.

Sınavlara girmek için, IMA 'ya üye olduktan sonra, 3 sene boyunca geçerli sertifika giriş ücreti (CMA Entrance Fee) ve sınav ücretinin yatırılması ve IMA tarafından eposta ile gönderilecek 11 haneli sınav erişim numarası ile www.prometric.com/ICMA adresinden dünyanın hemen her yerinde 3000'in üzerinde test merkezinde (Türkiye'de Ankara, İstanbul, İzmir) “online” rezervasyonun yapılması ve rezerve edilen gün sınav saatinden yaklaşık 30 dakika önce sınav merkezinde hazır bulunmak gerekmektedir. IMA üyeliği, sertifika programı giriş ücreti ve sınav ücretinin yatırılması ve sınav rezervasyon işlemlerinin tümü online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Sınav ve üyelik ücretleri ile ilgili güncel ve ayrıntılı bilgiye bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden online olarak gerçekleştirilen sınavlarda en fazla 6 fonksiyonlu hesap makinesi kullanımına izin verilmektedir. Sınavlarla ilgili tüm kural ve prosedürlere yukarıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sınav süreleri nedir ve sınav formatı nasıldır?
CMA 1. Bölüm - 4 Saat, 100 Soru Çoktan Seçmeli (3 saat) ve 2 Problem Çözümü (1 Saat)
CMA 2. Bölüm - 4 Saat, 100 Soru Çoktan Seçmeli (3 saat) ve 2 Problem Çözümü (1 Saat)

CMA Sertifika sınavlarına başladıktan sonra bitirmek için bir süre var mı?
CMA sertifika sınavlarına başvuru yapıldıktan sonra (CMA Programı girişi ücretini yatırdıktan sonra), 3 yıl içinde sınavları tamamlamak gerekmektedir. 3 yıl içinde bir sınavı geçip diğer sınavı geçmemeniz durumunda, geçmiş olduğunuz sınav geçerliliğini yitirmektedir.

Sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
Sınav sonuçları sınava girilen ayın son günüden yaklaşık 6 hafta sonra adaya bildirilir. 500 puan üzerinden değerlerlendirilen sınavda geçme notu 360 puandır.

Sınav puanlama sistemi nasıl?
Her iki sınav da, 2 bölümden oluşmaktadır. 3 saatlik çoktan seçmeli ve 1 saatlik yazılı bölüm. Çoktan seçmeli bölümün puanlamada ağırlığı %75, yazılı bölümün ise %25'dir. 100 adet çoktan seçmeli ve 3 saat süren bölümünden sınav toplam puanının en az %50'sini alan adaylar (bu da çoktan seçmeli bölümden yaklaşık olarak 100 üzerinden 67 puanlık bir başarıya denk gelmektedir), 1 saatlik yazılı sınavı almaya hak kazanacaklar ve bu bölümde de her biri 30 dakikalık 2 problem çözerek sınavı tamamlayacaklardır. Sınav puanı ise 500 üzerinden hesaplanarak sınava girilen ayın son günüden yaklaşık 6 hafta sonra adaya bildirilir.

Çoktan seçmeli bölümde yanlış cevap doğru cevabı götürür mü?
Hayır. Çoktan seçmeli bölümde tüm soruları işaretlemeniz önerilmektedir.

Türkiye’de kaç CMA var? CMA Sertifikası Hazırlık Programına katılanların başarı oranı nedir?
IMA istatistiklerine göre bu sayı 2016 sonu itibarı ile yaklaşık 340 kişidir. Dünyada CMA sınavlarını geçme oranı 2015 sonu itibarı ile %43 iken, Türkiye'de bu oran %49, CMA Sertifika Hazırlık Programına katılan CMA adaylarının girdikleri sınavlarda başarı oranı ise %75'in üzerindedir.

CMA Sertifikası Hazırlık Programı ne zaman başlıyor? Programa kimler katılıyor?
2017 bahar ve kış dönemi CMA Sertifikası Hazırlık Programları 11 Kasım 2017 ve 17 Mart 2018 tarihlerinde başlayacaktır. 2005 yılında başlayan programlarımıza 350'nin üzerinde şirket katılmıştır. Programlarımıza aday gönderen kurumsal müşterilerimizin listesine referans sayfasından ulaşabilirsiniz.

CMA Sertifikası Hazırlık Programı nerede ve ne zaman verilecek?
CMA Sertifikası Hazırlık Programları İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakasında 2 lokasyonda yürütülmektedir. Program haftada bir gün Cumartesi günleri 09.00-16.00 saatleri arasında 12 hafta (12 gün, 72 saat) olarak yürütülmektedir. Programda, IMA tarafından belirlenen CMA Sertifika sınav konularının tamamı yer almaktadır.

CMA Sertifikası Hazırlık Programına katılmak için ne yapılması gerekiyor?
CMA Sertifikası Hazırlık Programına kayıt olmak için öncelikle iletişim formunu doldurmanızı rica ederiz.

CMA Sertifikası Hazırlık Programının eğitmenleri kimler olacak?
CMA Sertifikası Hazırlık programını yürüten eğitmenlerin özgeçmişlerine bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

CMA Sertifikası dışında Türkiye'de başka uluslararası sertifika programlar yürütülüyor mu?
CMA Sertifikası dışında ACCA (Association of Certified Chartered Accountants) tarafından verilen Chartered Accountant (CA) P1-P2-P3 eğitim programları ve IFRS alanında profesyonel yetkinliklerinizin belgelenmesine yönelik ACCA DipIFR Sertifikası hazırlık programını bu alanda dünyaca ünlü eğitim kuruluşu Becker Professional Education ortaklığı ile sunmaktayız.

ACCA P1-P2-P3 ve ACCA DipIFR Sertifika Hazırlık Programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

DipIFR (Diploma in International Financial Reporting), mali işler, denetim ve finansal yönetim alanında çalışan profesyonellerin IFRS alanındaki bilgi birikimlerini geliştirmeye yönelik bir programdır.

DipIFR Sertifika Programı, IFRS alanında temel kavramların ve bu temel kavramların altında yatan prensiplerin anlaşılması ve uluslararası kapsamda uygulamaların öğretilmesini hedefler.

ACCA P1-P2-P3 ve ACCA DipIFR Sertifika Hazırlık Programları, DipIFR, CFA, CMA ve CPA sertifikalarına sahip, DipIFR sertifika programının kapsadığı alanlarda yetkin ve deneyimli program danışmanları tarafından yürütülmektedir.

ACCA P1-P2-P3 ve ACCA DipIFR Sertifika Programı ile ilgili detaylı bilgi için www.cmaturk.net/dipifr bağlantısından bilgi alabilirsiniz.

© 2018 CMA Türkiye Program Ofisi

Yasal Bildirimler | Bize Ulaşın